ACM Czech, s. r. o.

ACM Czech, s. r. o. | Jablonecká 8/31, 460 01 Liberec

Navigace:   » Úvodní stránka  » Systémy  

Co je ISO 14001?

8. června 2009, 11.36 - ISO 14001:2004 je systém environmentálního managementu, který byl vyvinut pro identifikaci, kontrolu a řízení v oblasti životního prostředí pro průmysl a obchod.

Co je 14001:2004?

ISO 14001:2004 je systém environmentálního managementu, který byl vyvinut pro identifikaci, kontrolu a řízení v oblasti životního prostředí pro průmysl a obchod.


Dopady průmyslu na životní prostředí se dokumentují mnoho let a mnoho organizací již vyvinulo systémy environmentálního managementu dle vlastních specifikací, zaměřené především na dodržování právních předpisů.


BSI (Britský normalizační institut) v roce 1992 zveřejnil BS 7750 - Specifikace pro systémy environmentálního managementu. Po této iniciativě vytvořil Mezinárodní normalizační institut v roce 1996 normu ISO. Tato norma byla v prosinci 2004 revidována, především aby vyjasnila některé detaily a odstranila některé koncepční záležitosti.


Tato norma dodržuje PDCA (plánuj - dělej – kontroluj – jednej) proces neustálého zlepšování využívaný mnoha britskými, evropskými a mezinárodními normami a je oceňována pro své snadné využití a zavádění.     


Fáze plánování se skládá z identifikace environmentálních a právních přínosů a vypracování programu na snížení negativních vlivů v souladu s požadavky právních předpisů.

Fáze provádění vyžaduje, aby organizace zavedla expertízy a kontroly pro řízení nejvýznamnějších environmentálních rizik.

 

Kontrola požadavků zahrnuje sledování zlepšení, hodnocení shody s právními a jinými požadavky, interní audit a řízení neshod. Organizace pak jedná na základě údajů získaných vyhodnocením výsledků auditů a dalších kontrolních mechanismů. Součástí tohoto požadavku je i pravidelné přezkoumání managementem.

 

Některé z výhod, které dodržování ISO 14001:2004 přináší:

• Ochrana životního prostředí
• Vytváření marketingových příležitostí
• Možnosti nových produktů a služeb
• Vylepšená pro-aktivní image ve společnosti
• Prokázání souladu s požadavky právních předpisů
• Zlepšení zaměření managementu
• Snížení nákladů / závazků
• Poskytuje jasný návod pro požadavky organizací

Zdroj: ACM Czech

Tématické zařazení:

 » Systémy  

Poslat článek Diskuse (0) Autor: Vladimíra Žďárská Přečteno: 17631x